Strona główna > AKTUALNOŚCI

Komunikat Rzecznika Prasowego Prokuratury Regionalnej w Łodzi z dnia 20 listopada 2019 roku.


 Informacja prasowa

 

Kolejni zatrzymani w sprawie dotyczącej zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT

 

W dniu 19 listopada 2019 r., działając na polecenie Prokuratury Regionalnej w Łodzi, funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji w Kaliszu zatrzymali Rafała K. i Janusza Ch.

 

Są to kolejni podejrzani w postępowaniu, dotyczącym działalności zorganizowanej grupy przestępczej, działającej od początku 2014 r. do stycznia 2018 r. na terenie Polski, Litwy, Niemiec, Czech i Słowacji, mającej na celu popełnianie przestępstw i przestępstw skarbowych. Z dotychczas poczynionych ustaleń wynika, że grupa ta popełniała przestępstwa z wykorzystaniem Internetu i zaawansowanych technologii komputerowych. Jej członkowie wytwarzali i przesyłali drogą elektroniczną fikcyjne faktury VAT oraz tworzyli historię komunikacji elektronicznej pomiędzy podmiotami gospodarczymi zaangażowanymi w nielegalny proceder. Działanie to miało za zadanie stworzyć pozory autentycznej współpracy handlowej. Dokonanie przelewu płatności za towar lub usługę miało uwiarygodnić zdarzenia gospodarcze, które nie miały miejsca w rzeczywistości i dać pozory legalności w przypadku kontroli uprawnionych organów. Kierujący grupą dokonywali, za pomocą bankowości elektronicznej, przelewów pomiędzy rachunkami bankowymi wielu podmiotów gospodarczych, zarówno polskich, jak i czeskich, niemieckich, czy litewskich. Na przestępczy proceder działalności wskazuje ponadto fakt, że podmioty te generując znaczne obroty nie zatrudniały pracowników, nie posiadały odpowiedniego zaplecza logistycznego w postaci magazynów, środków transportu, a ich siedziby były tymczasowe (brak kontynuacji w zakresie wynajmu) lub wskazywały na wirtualne biura. Ponadto przedstawicielami lub właścicielami firm biorących udział w procederze ustanawiano osoby bez doświadczenia biznesowego i bez odpowiednich środków finansowych.

 

Zarzuty przedstawione Rafałowi K. dotyczą „pustych faktur” VAT o łącznej wartości brutto ponad 3 milionów dolarów, niemal 2 milionów Euro i prawie 75 milionów zł. Kwotę uszczuplenia w podatku od towarów i usług oszacowano na kwotę niemal 8 milionów zł.

 

Z kolei zarzuty stawiane Januszowi Ch. dotyczą „pustych faktur” VAT o łącznej wartości brutto ponad 193 milionów złotych, a kwotę uszczuplenia oszacowano na kwotę ponad 30 milionów zł.

Poza zarzutami dotyczącymi przestępstw skarbowych oraz poświadczania nieprawdy w fakturach, podejrzanym przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw polegających na udziale w zorganizowanej grupie przestępczej oraz praniu brudnych pieniędzy. Zarzucane podejrzanemu Januszowi Ch. przestępstwa zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności, natomiast Rafałowi K., któremu zarzucono popełnienie tzw. „zbrodni fakturowej” grozi do 25 lat pozbawienia wolności.

Po przeprowadzeniu czynności związanych z ogłoszeniem zarzutów i przesłuchaniem podejrzanych, prokurator skierował do sądu wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania.

Aktualnie w omawianym śledztwie występuje 7 podejrzanych. Natomiast w sprawie działalności innych osób, którym zarzucono udział w tejże grupie przestępczej, w dniu 14 czerwca bieżącego roku skierowano akt oskarżenia obejmujący 18 oskarżonych.

 

Rzecznik Prasowy

Prokuratury Regionalnej w Łodzi

Krzysztof Bukowiecki

 


Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019
Osoba aktualizująca: Administrator