Strona główna > AKTUALNOŚCI

Komunikat Rzecznika Prasowego Prokuratury Regionalnej w Łodzi z dnia 17 czerwca 2019 roku.


Informacja prasowa


Kolejni podejrzani w śledztwie dotyczącym grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym obrotem paliwemW dniu 12 czerwca 2019 roku, funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, działając na polecenie Prokuratury Regionalnej w Łodzi, zatrzymali pięć osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się odbarwianiem oleju smarowego i następnie wprowadzaniem go do obrotu jako pełnowartościowego oleju napędowego.

Zatrzymano w sumie pięć osób, w tym osobę, której zarzucono kierowanie zorganizowaną grupa przestępczą, prezesa spółki, w ramach której działalność ta była prowadzona oraz trzy osoby zajmujące się odbarwianiem oleju.

Zatrzymanym osobom przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczania nieprawdy w dokumentach, oszustwa skarbowego i posługiwania się poświadczającymi nieprawdę fakturami a także prania brudnych pieniędzy.

Wobec dwóch osób sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec pozostałych trojga prokurator zastosował środki w postaci poręczeń majątkowych, dozoru Policji i zakazu opuszczania kraju. 

W śledztwie tym status podejrzanego ma aktualnie 19 osób.

Z dotychczasowych ustaleń śledztwa wynika, że grupa przestępcza, działająca w latach 2014 – 2015 na trenie województwa łódzkiego, mazowieckiego, śląskiego  dolnośląskiego i wielkopolskiego wprowadziła do obrotu ponad 7,2 mln litrów oleju ceramicznego oraz opałowego, co skutkowało narażeniem na uszczuplenie podatku akcyzowowego w kwocie przekraczającej 8,6 mln złotych. Nadto w związku z popełnieniem przestępstw skarbowych związanych z użyciem nierzetelnych faktur VAT,  narażono na uszczuplenie podatkowe z tytułu podatku VAT i podatku dochodowego wielkiej wartości, tj. w kwocie łącznej co najmniej 19 355 140,13 zł.

Członkowie grupy przestępczej, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, nabywali olej smarowy, a także olej opałowy, który sukcesywnie poddawali obróbce, usuwając jego barwnikowy znacznik. Następnie te produkty, jako pełnowartościowy olej napędowy, sprzedawali na terenie kraju przedsiębiorcom zajmującym się detaliczną dystrybucją paliw. W celu ukrycia faktycznego pochodzenia paliwa, którym dysponowała spółka, zorganizowane zostały podmioty pozorujące prowadzenie działalności gospodarczej, wystawiające faktury VAT poświadczające nieprawdę co realizacji dostaw oleju napędowego. Spółki pozorujące sprzedaż paliw miały fikcyjne siedziby lub nie posiadały żadnej siedziby, nie sporządzały ani nie składały sprawozdań finansowych, nie prowadziły dokumentacji rachunkowej. Zarządy tych spółek obsadzone zostały figurantami, nie mającymi wpływu na ich działalność, podporządkowanymi członkom grupy przestępczej, którzy w zamian za drobne wynagrodzenie gotowi byli podpisać każdy przedstawiony im dokument. Spółki pozorujące prowadzenie działalności nosiły cechy tzw. znikających podatników. Podmioty te służyły nie tylko do wystawiania fikcyjnych faktur VAT w zakresie prowadzenia sprzedaży paliw, ale również  do transferu i wypłaty w gotówce za pośrednictwem firmowych rachunków bankowych, placówek bankowych i kantorów środków pieniężnych uzyskanych w zamian za nierzetelne dokumenty.

 

Rzecznik Prasowy
Prokuratury Regionalnej
w Łodzi
Krzysztof Bukowiecki


Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019
Osoba aktualizująca: Administrator