Strona główna > AKTUALNOŚCI

Komunikat Rzecznika Prasowego Prokuratury Regionalnej w Łodzi z dnia 2 października 2017 roku


Łódź, 2 października 2017 roku

RP I Ds 35.2016

 

 

INFORMACJA PRASOWA

 

 

Zarzut „prania brudnych pieniędzy” w śledztwie dotyczącym piramidy finansowej Amber Gold.

 

W dniu 2 października 2017 roku prokurator ogłosił podejrzanej Danucie J.-P. zarzut popełnienia przestępstwa prania brudnych pieniędzy, pochodzących z przestępstwa oszustwa na szkodę klientów spółki „Amber Gold”, za które przed Sądem Okręgowym w Gdańsku odpowiadają Katarzyna P. i Marcin P.

Przestępstwo popełnione przez podejrzaną miało polegać na użyczeniu małżonkom P. swojego rachunku bankowego i przyjęciu na ten rachunek – w okresie od stycznia 2011 roku do czerwca 2012 roku kwoty 1.254.075, 81 zł, mających stanowić wynagrodzenie małżonków P. , nadto przelaniu w dniu 2 sierpnia 2012 r. kwoty 1.100.000 zł tytułem płatności „za faktury za złoto”, która to transakcja nie miała miejsca, a także wypłaty – w miesiącu sierpniu 2012 roku – kwoty 376.500 złotych. Kwota wypłaconych przez Danutę J. – P. pieniędzy stanowiła znaczną korzyść majątkową.

Przesłuchana w charakterze podejrzanej Danuta J.- P. nie przyznała się do popełnienia zarzucanego jej przestępstwa oraz odmówiła składania wyjaśnień.

Wobec podejrzanej prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze – dozór Policji oraz zakaz opuszczania kraju.

Przestępstwo zarzucone podejrzanej zagrożone jest karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Danuta J. - P. jest pierwszą osobą, której przedstawiono zarzuty w zasadniczym wątku prowadzonego w Prokuraturze Regionalnej w Łodzi śledztwa dotyczącego udziału innych osób w przestępstwie popełnionym przez Marcina P. i Katarzynie P. Wcześniej – w wątku, w którym badana jest działalność spółek lotniczych powiązanych z „Amber Gold”, zarzuty działania na szkodę wierzycieli spółki „Olt – Express Regional” usłyszały dwie osoby.

Śledztwo to przejęte zostało do prowadzenia w Prokuraturze Regionalnej w Łodzi w lipcu 2016 roku.

 

Rzecznik Prasowy

Prokuratury Regionalnej

w Łodzi

Krzysztof Bukowiecki

 


Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017
Osoba aktualizująca: Administrator