Strona główna > AKTUALNOŚCI

Komunikat Rzecznika Prasowego Prokuratury Regionalnej w Łodzi z dnia 12 czerwca 2017 roku.


Łódź, 12 czerwca 2017 roku
RP II Ds 16.2017
Pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Łodzi prowadzone jest śledztwo dotyczące działalności zorganizowanej grupy przestępczej, wyłudzającej podatek VAT w związku z wprowadzaniem do obrotu jako oleju napędowego, uprzednio odbarwionego oleju opałowego. 

Z dotychczasowych ustaleń śledztwa, prowadzonego z  funkcjonariuszami lubelskiego CBŚP i Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego z Białej Podlaskiej wynika, iż straty Skarbu Państwa wynoszą ponad 10 mln zł.
Przestępcy odbarwiali olej opałowy, który następnie trafiał do obiegu, jako olej napędowy w całym kraju, mimo, iż – zgodnie z dokumentami -  paliwo miało trafiać poza granice Polski. Do chwili obecnej zarzuty popełnienia przestępstw przedstawiono 15 podejrzanym, którzy pełnili w grupie różne zadania  - zajmowali się odbarwianiem paliwa, jego transportem czy fałszowaniem dokumentacji księgowej. Wszyscy usłyszeli zarzuty w Prokuraturze Regionalnej w Łodzi, zaś Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi uwzględnił wnioski prokuratora i zastosował - wobec pełniących w grupie główne role czterech podejrzanych - środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy

Jak wynika z materiałów śledztwa, zorganizowana grupa przestępcza, prowadząca nielegalny obrót paliwami płynnymi działała w kilku województwach w okresie od grudnia 2015 r. do października 2016 r. Nielegalna działalność polegała na zakupie poza granicami kraju oleju opałowego, który według dokumentów, miał być transportowany cysternami do innego państwa, przejeżdżając przez terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Faktycznie jednak towar trafiał w niedostępne dla osób postronnych miejsce, gdzie był odbarwiany. Ustalono, że po ponownym przepompowaniu do cystern olej -  już jako napędowy - trafiał do stacji paliw w całym kraju, gdzie sprzedawany był jako legalnie wyprodukowane paliwo.

Pierwsze zatrzymania miały miejsce w połowie października 2016 r. Trzech członków grupy policjanci  zatrzymali na gorącym uczynku w hali magazynowej w pobliżu Bełchatowa, gdzie miał miejsce proceder odbarwiania oleju opałowego. Na miejscu funkcjonariusze zabezpieczyli urządzenia wykorzystywane do „odbarwiania” oleju i ciągnik siodłowy wraz z naczepą-cysterną z zawartością około 30 tysięcy litrów substancji ropopochodnej.

W toku dalszych czynności procesowych ustalono kolejne osoby zamieszane w przestępczy  proceder, jak też jego organizatorów. W konsekwencji tych ustaleń w połowie maja  2017 r. zatrzymano 8 osób, w tym organizatorów i ich pomocników, jak również kierowców współpracujących z nimi. Sprawa pozostaje w toku, zaś analiza materiałów śledztwa nakazuje stwierdzić, iż ma ona charakter rozwojowy.


Rzecznik Prasowy
Prokuratury Regionalnej
w Łodzi
Krzysztof Bukowiecki


Ostatnia aktualizacja: 12.06.2017
Osoba aktualizująca: Administrator