Strona główna > AKTUALNOŚCI

Komunikat Rzecznika Prasowego Prokuratury Regionalnej w Łodzi z dnia 2 czerwca 2017 roku.


Łódź, 2 czerwca 2017 roku

RP II Ds. 7.2016

 

 

INFORMACJA PRASOWA

 

Aktem oskarżenia przeciwko lekarzowi pogotowia ratunkowego zakończyło się śledztwo prowadzone w Prokuraturze Regionalnej w Łodzi.

 

W toku śledztwa ustalono, iż w maju 2016 roku, 61-letni mieszkaniec Łodzi,
w godzinach porannych przewrócił się, zasłabł i stracił przytomność. Na prośbę żony mężczyzny, jego sąsiad wezwał pogotowie ratunkowe. Przed jego przybyciem mężczyzna odzyskał przytomność, został też przeniesiony z podłogi, gdzie się przewrócił, na łóżko.

 

Po przybyciu zespołu pogotowia, lekarz nie stwierdził u mężczyzny żadnych dolegliwości, a wyniki przeprowadzonych badań określone zostały, jako będące
w normie. Lekarz przekazał ustna poradę, by mężczyzna wypił mocna kawę z cukrem, z uwagi na niskie ciśnienie krwi, pozostawiając go w domu.

 

Po około dwóch godzinach stan mężczyzny ponownie pogorszył się, konieczne było podjęcie akcji reanimacyjnej oraz ponowne wezwanie pogotowia. Po jego przybyciu czynności te były kontynuowane, jednak okazały się nieskuteczne. Mężczyzna zmarł.

 

Opierając się na uzyskanych w toku śledztwa opiniach biegłych, zarzut popełnienia przestępstwa narażenia pacjenta na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, a w konsekwencji nieumyślnego spowodowania śmierci przedstawiono 63 – letniemu lekarzowi zespołu pogotowia ratunkowego, który wezwany był na pierwszą tego dnia wizytę. Biegli z zakresu ratownictwa medycznego, a także kardiologii i kardiologii inwazyjnej stwierdzili, iż lekarz ten naruszył wypracowane reguły postępowania, nie rozpoznał typowych objawów nagłego zatrzymania krążenia oraz zaniechał przeprowadzenia badania EKG lub zlecenia transportu pacjenta do szpitala, co mogłoby zapobiec zgonowi.

 

Sprawę rozpozna Sąd Rejonowi dla Łodzi – Widzewa w Łodzi.

 

Czyn zarzucony oskarżonemu lekarzowi zagrożony jest karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

 

 

Rzecznik Prasowy

Prokuratury Regionalnej

w Łodzi

Krzysztof Bukowiecki


Ostatnia aktualizacja: 02.06.2017
Osoba aktualizująca: Administrator